Jak dbać o kręgosłup

woman-stretching-in-grass

Stan naszego kręgosłupa to powinna być jedna z najważniejszych dla nas kwestii. Jeśli kręgosłup boli i odczuwamy różnego rodzaju związane z tym dyskomforty, to powinien być to dla nas bardzo wyraźny znak ostrzegawczy. Zamiast leczyć, lepiej skupić się jednak na profilaktyce. Jak dbać o nasz kręgosłup, aby był on i silny i zdrowy?
Dobrym sposobem profilaktyki dla kręgosłupa jest dużo ruchu. Bez względu na to, jaką aktywność wybierzemy, może mieć ona dla naszego kręgosłupa zbawienny wpływ. Szczególnie dlatego, że w ten sposób wyrabiają się mięśnie grzbietu. Dobrym wyborem na pewno będą aerobik i joga, a lekarze często polecają także pływanie. Różnego rodzaju ćwiczenia w wodzie to także doskonały sposób na poprawę kondycji naszego kręgosłupa.
Na drugim horyzoncie pojawia się jednak zbytnie obciążenie. Można tutaj mówić zarówno o ciężarach na siłowni, jak i o ciężarach podnoszonych w pracy. Choć samo podnoszenie ciężkich przedmiotów pomaga nam wyrabiać mięśnie grzbietu, to jednak ich nadmierna ilość może mieć dla nas opłakane skutki. Dlatego też, jeśli po pracy czy też siłowni odczuwamy nieprzyjemny ból kręgosłupa, to powinniśmy zmniejszyć kilogramowe obciążenie.
Na kręgosłup źle wpływa także stres. Powoduje to niepotrzebne spięcie mięśni, a w rezultacie także dyskomfort w okolicach kręgosłupa. Dlatego też w miarę możliwości powinniśmy unikać stresujących sytuacji. Jeśli nasze obowiązki i zadania nas przerastają, to nie powinniśmy bać się wizyty u psychologa. To żaden wstyd, a może nam przynieść zarówno komfort psychiczny, jak i fizyczny z ulgą dla naszego kręgosłupa!
Gdy jednak pojawią się regularne i rwące bóle kręgosłupa, a nasza profilaktyka nie pomogła, to bez żadnych wątpliwości powinniśmy skierować się do lekarza. Tylko specjalista pomoże nam wprowadzić odpowiednie środki dla ochrony naszego kręgosłupa. Szczególnie pomocne w tej kwestii są kliniki, które potrafią zapewnić fachową pomoc często za niewygórowaną stawkę. Również masaże lecznicze mogą okazać się ogromną pomocą i przynieść ulgę.

woman-stretching-in-grass