Jak zwalczyć gryzonie w domu?

deratyzacja

Nigdy nie należy lekceważyć problemów z gryzoniami. Gdy tylko zauważymy, że się pojawiły powinniśmy podjąć odpowiednie kroki. Jest to bardzo ważne ze względu na to, iż gryzonie są nosicielami takich chorób jak np. wścieklizna czy trichinozy. Również bardzo częstym zjawiskiem jest niszczenie instalacji elektrycznych, telefonicznych czy hydraulicznych przez gryzonie.

W wielu przypadkach można zastosować tradycyjne zabiegi deratyzacyjne. Z reguły koszty takiej usługi są najniższe. Metoda tradycyjna polega przede wszystkim na wyłożeniu specjalistycznej trutki na gryzonie. Wtedy istotne jest, aby oznakować takie miejsca w odpowiedni sposób oraz nakleić informacje ostrzegawcze. Czasami można również zastosować profesjonalne łapki lub lepy na gryzonie.

Bardzo często jednak zapominamy o działaniach profilaktycznych oraz o zabezpieczaniu obiektów przed gryzoniami. Dla własnego bezpieczeństwa warto zainwestować w rozstawienie specjalnych stacji deratyzacyjnych, karmników czy specjalnych pułapek.

W zależności od tego jaki obiekt chcemy chronić przed gryzoniami, różna też będzie częstotliwość przeprowadzania deratyzacji. W wielu miastach obowiązek deratyzacji jest sprecyzowany w uchwałach rady miasta lub gminy w zakresie utrzymywania porządku oraz czystości.

Trzeba zaznaczyć, iż najczęstszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem zwalczania gryzoni jest deratyzacja chemiczna. Jej najczęściej spotykane formy to przede wszystkim wszelkiego rodzaju granulaty, proszki, pasty w saszetkach, kremy, pianki, żele czy też woskowe kostki.

jak zwalczyc gryzonie - uwaga

Odpowiednio przeprowadzona deratyzacja składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich to dokładne rozpoznanie z jaką sytuacją oraz z jakimi gryzoniami mamy do czynienia. Trzeba również sprawdzić z jak dużą liczbą gryzoni mamy się zmagać oraz gdzie znajdują się ich gniazda, a także źródła pokarmu i wody. Kolejny etap to prawidłowe dobranie środków deratyzacyjnych do zaistniałej sytuacji oraz odpowiednie ich rozmieszczenie. Natomiast na samym końcu, w momencie, gdy skończymy już zwalczanie gryzoni, trzeba dokładnie posprzątać, aby uniknąć różnego rodzaju zanieczyszczeń danego otoczenia.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Karaczan (http://uslugi-karaczan.pl)